5 porad dla początkujących Blogerów

Planujesz założenie bloga? Świetnie trafiłeś! Mam dla Ciebie ten szczególny wpis. Jesteś gotowy? Ostrzegam, że 5 porad dla początkujących Blogerów nie będzie Twoim małym kompendium wiedzy. Dzisiaj coś od serca, dzisiaj traktuję Cię, jako mojego bliskiego przyjaciela. Piszesz bloga od pewnego czasu? Witaj mój przyjacielu! Nie pozwalam kliknąć czerwonego krzyżyka. Koniecznie czytaj dalej. Myślę, że warto!

5 porad dla początkujących Blogerów

Jestem pewna, że zanim trafiłeś na ten artykuł przeczytałeś już kilka podobnych. Nie będę tutaj doradzała gdzie założyć bloga. W tym wpisie nie znajdziesz porad dotyczących promocji, czy organizacji wpisów (chociaż takie tematy już tutaj poruszałam). Te 5 porad dla początkujących Blogerów jest takim moim wywodem od serca. Chciałabym, abyś wiedział to, czego ja nie wiedziałam na początku mojej drogi.

Blogowanie to droga

Nie od razu zbudujesz najbardziej poczytne miejsce w sieci. Nie od razu zbierzesz ogromną grupę odbiorców. Nie od razu będziesz wiedział jak pisać i publikować, by być czytanym. Nie od razu spadnie na Ciebie sława i wielkie pieniądze. Ba, może być tak, że nigdy się tego nie doczekasz.

Musisz wiedzieć, że prowadzenie bloga to właśnie taka droga. Droga z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma przystankami. Czasami będziesz musiał zmienić oponę, czasami będziesz musiał wybrać jedną z wielu odnóg tej jednej drogi.

Koniec tych metafor! Dla mnie blogowanie jest właśnie drogą. Drogą pełną przystanków, drogą dzięki której nauczyłam się i uczę się wielu rzeczy.

Na przykład tutaj znajdziesz wpis o tym, dlaczego warto blogować. Tam przeczytasz pełną listę rzeczy, których się nauczyłam przez ten czas pisania. I wiesz co? Ona cały czas się powiększa.

Wstyd to kraść!

Nie bój się powiedzieć innym, że prowadzisz bloga. Nie chowaj tego w tajemnicy przed rodziną, czy znajomymi. To i tak prędzej, czy później wypłynie. Najgorsze w tym całym chowaniu się i niepewności jest to, że nasze hobby zostanie po prostu wyśmiane. Jeżeli jesteś w tej niekomfortowej sytuacji, w której bliscy nie rozumieją tego co robisz, albo co gorsza wyśmiewają to postaraj się to olać. I ja doskonale wiem, że łatwo napisać, powiedzieć. Uwierz mi, że warto robić swoje i powoli się rozwijać. Tylko trochę przykry jest fakt, że na świecie znajdują się osoby, które tak chętnie podcinają skrzydła innym.

Zrobione jest lepsze od doskonałego

Tutaj kieruję przesłanie do wszystkich perfekcjonistów. Sama mam z tym ogromny problem i przyznaję się bez bicia, że wiele projektów przeciąga się w czasie właśnie przez ten cholerny perfekcjonizm. Walczę z tym, jak tylko mogę.

Myślę, że ta wskazówka jest najważniejsza z tych 5 porad dla początkujących Blogerów. Czasami warto zluzować i po prostu coś opublikować! I rymować! I perfekcjonizm olać.

Pamiętaj, że tylko Ty widzisz jakieś małe niedoskonałości. Druga osoba tego nie dostrzeże. Będzie jeszcze tak, że podziękuje Ci za wspaniały tekst, dobrą robotę, a Ty będziesz się zastanawiał: Ale jak to? Przecież to nie było idealne?

Nie trać czasu na taką wewnętrzną walkę z samym sobą. W tym czasie działaj, pisz i rozwijaj się. Myślę, że warto!

Kto pyta, nie błądzi

Nie bądź Zosią Samosią. W ten sposób stracisz wiele czasu. A jest to cenna waluta. Tutaj posłużę się również swoim przykładem (a co, w końcu to mój blog, więc mogę).

Osobiście staram się robić wszystko sama. Sama staram się dochodzić krok po kroku do rozwiązania problemu. Tak było ze wszystkim: przenosiny bloga, nowy szablon, nauka obsługi Social Media, RODO. Obecnie walczę z ebookiem i Newsletterem. Czasami jednak zdarzały się sytuacje, gdzie takie dłubanie trwało kilka, kilkanaście dni. W to miejsce wystarczyło się zapytać odpowiedniej osoby i to, co zajmowało tyle czasu skróciło się w skrajnych przypadkach do 15 minut.

I pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Wszystko jest do rozpracowania.

Bądź sobą

Tworząc ten wpis zapytałam się Was na Facebooku, co byście dali od siebie. W odpowiedzi królował właśnie ten głos. Chociaż dodam, że zaskoczyliście mnie pomysłowością i Waszymi spostrzeżeniami.

Osobiście podpisuję się pod tym punktem rękami, nogami i innymi częściami ciała. Wpadając w spiralę udawania zamkniesz się w klatce z której ciężko się będzie wydostać. Nie próbuj być kimś innym, kim nie jesteś. Bądź sobą. Przecież blogowanie można zestawić z normalnym życiem. Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą Cię uwielbiać. Przecież Ty również nie lubisz wszystkich, prawda? A kreowanie zmyślonej postaci wyjdzie prędzej, czy później. Albo Ty nie wytrzymasz, albo zauważą to Twoi odbiorcy.

5 porad dla początkujących Blogerów

Ten wpis powstał z myślą o osobach, które w ostatnim czasie pytały się mnie, o czym warto pamiętać zakładając bloga. Wiem, że jest kilkanaście takich osób w naszej facebookowej grupie. Wpis ten powstał także w odpowiedzi na pytania niektórych znajomych. Mam nadzieję, że pomogłam i rozjaśniłam kilka kwestii, a jeśli macie pytania to nie bójcie się ich zostawić tutaj lub mailowo.

Standardowo  proszę o Wasze spostrzeżenia w komentarzach. Co byście dodali od siebie? A może to dopiero początek i powinien powstać drugi wpis z tej serii? Bo coś czuję, że tak właśnie będzie 🙂

 

 

Spodobało się i chcesz więcej? Przypominam, że znajdziesz mnie na Facebooku oraz na Instagramie.

A i jeszcze jedno. Jest taka fajna grupa: Rozwijam bloga. Są tam inni blogerzy, którzy uwielbiają to, co robią. Możesz śmiało do nas dołączyć 🙂