Dlaczego warto blogować?

Gdy zakładałam swojego pierwszego bloga nie myślałam, że będę w stanie wymienić tak wiele zalet, które mogą przekonać, aby podjąć się zajęcia, jakim jest blogowanie. Dlaczego warto prowadzić bloga? Po co pisać, tworzyć, publikować i poznawać innych, którzy to uwielbiają? Pozwól, że wyjaśnię w kilku punktach.

Nauka i rozwój

Nie myślałam, że prowadząc swoje małe miejsce w sieci, nauczę się aż tak wielu przydatnych umiejętności. No dobrze, tylko czego możesz nauczyć się blogując? Dlaczego warto prowadzić bloga? Wszystko zależy od Ciebie i od tego, jak do tego podchodzisz. Możesz tylko pisać, publikować i nie robić nic więcej. Pamiętaj, że nikt Ci tego nie zabrania. To też jest ok, jeżeli czujesz się w tym dobrze.  Ale czego nauczyłam i uczę się ja?

  • Podstawy copywritingu – polubiłam uczyć się tego, jak pisać i przedstawiać swoje myśli. Zaczęłam interesować się tym, w jaki sposób przekazywać treść, aby było to satysfakcjonujące dla mnie i wartościowe oraz ciekawe dla Ciebie.
  • Fotografia – rozwinęłam swoje fotograficzne umiejętności. Nawet planuję taki wpis, gdzie pokażę moje ogromne postępy. Od wstawiania zdjęcia krzywego tosta po całkiem udane kompozycje. Zapowiada się fascynująco i śmiesznie.
  • Marketing – poznaję podstawy reklamy. Lubię czytać o tym, jak pokazać to, co robię – jak się zareklamować. Wciąga mnie to niemiłosiernie i jest to bardzo ekscytujące. To znaczy ekscytujące jest to, że mogę wszystko testować, sprawdzać i wyciągać z tego wnioski.
  • Analiza danych – korzystam ze statystyk – czy to tych z Google Analytics, czy tych na Facebooku. Powoli uczę się ich analizy i odczytywania. Idzie mi to coraz lepiej. Wiem, jak odczytać dane i je zinterpretować. Wiem, jakie działania przynoszą konkretne wyniki w liczbach.
  • SEO, WordPress i inne techniczne rzeczy – chcąc, czy nie musiałam nauczyć się podstaw html. Po długim kręceniu nosem wprowadziłam podstawy SEO i przywitałam się radośnie (nie było aż tak kolorowo) z WordPressem. Te czynności, które wydawały się kiedyś czarną magią, teraz po prostu umiem zrobić. I to także dzięki innym, pomocnym Blogerom!

Organizacja czasu

Dlaczego warto prowadzić bloga? Aby nauczyć się w praktyce organizacji czasu! Serio – u mnie to działa i to bardzo dobrze. Jestem ciekawa jednej rzeczy. Gdy macie zrobić jedną rzecz to odwlekacie ją w czasie, a mając 5 rzeczy na swojej liście potraficie się lepiej zorganizować? Uwielbiam ten paradoks. No, ale wracając do tematu. Uwierz mi, że przy prowadzeniu własnego bloga nauczysz się lepiej zarządzać swoim czasem. Dowiesz się, jak rozplanować zadania, aby zdążyć zrealizować wszystkie – od tych związanych z pracą, szkołą, domem, przez te związane z życiem osobistym (czytaj: odpoczynek, relaks, kontakty z bliskimi, życie tu i teraz), po publikację wpisów na blogu, czy Facebooku, Instagramie – i tak dalej.

Piękne lub chociaż fajne znajomości

Poznasz super ludzi! Serio! Nie okłamuję Cię. I to nie jest tak, że będziesz znał każdego i z każdym będziesz się cudownie dogadywał. Ale uwierz mi – znajdziesz kilka osób, które okażą się Twoją internetową, bratnią duszą. I bardzo możliwe, że uda Ci się z nimi spotkać w realu. Znajdziesz osoby, które zmierzają w tym samym kierunku i czują to, co Ty czujesz każdego dnia prowadząc bloga. Pokażą Ci, jak się nie poddawać i pomogą. Zawsze trafiałam na bardzo pomocnych Blogerów i… to jest super! Potrafimy zjednoczyć się, aby pomóc, gdy ktoś jest w potrzebie. Potrafimy bezinteresownie pomóc przy problemie technicznym, bo rozumiemy i wiemy, z czym to całe blogowanie się gryzie.

Doświadczenie

Oj ale ogólnie napisałaś! Byś się wstydziła Pokularna! A wiesz o co mi chodzi? O zbieranie sumy doświadczeń i przeżyć. Można to połączyć z punktem pierwszym. Można to połączyć z każdym punktem z tego wpisu. Zdobędziesz doświadczenie w kwestiach technicznych, w pisaniu i wyrażaniu pięknie tego, co siedzi w głowie, w kontaktach z drugim człowiekiem. Wiesz, że prowadzenie własnego bloga można wpisać w CV? Prowadzi to to bardzo ciekawych tematów podczas rozmowy rekrutacyjnej. Spróbuj i poczuj to na własnej skórze.

Zabawa

Daj się porwać słowom wypływającym z głębi Twojej duszy, serca lub rozumu (wybierz jedno, dwa lub trzy, które chcesz). Przestań myśleć o tym, jak napisać. Pisz. Po prostu pisz! Co czujesz? Co chcesz przekazać? Jak chcesz to zrobić? Zrób to po swojemu. Pozwól sobie na bycie szczęśliwym pisząc. Wtedy wszystkie powyższe punkty przyjdą naturalnie. Nawet się nie obejrzysz, a nauczysz się jeszcze więcej, zorganizujesz się jeszcze lepiej i nawiążesz piękne znajomości.

Nie bój się bawić treścią. Zobacz, jak popłynęłam tutaj, czyli w poście – O czym jest mój blog? Wszystko można pogodzić – przekazywanie wiedzy, naukę i zabawę. To może okazać się proste.

Dlaczego warto prowadzić bloga?

Przede wszystkim dlatego, że tego chcesz i to lubisz. Rób to dla siebie! Dla własnej satysfakcji, zabawy, nauki, czy innych czynników, które są dla Ciebie ważne. Pisz bloga, bo czujesz że to jest właśnie to! Bez żadnej presji i stresu. Bo to przecież Ty w swoim życiu powinieneś być dla siebie najważniejszy. Prawda?

Przeczytaj również