Jak zostać blogerem?

Czasami człowiek musi, inaczej się udusi! Pomysł na ten wpis chodził mi po głowie już od dłuższego czasu. Nie wiedziałam jak ugryźć temat i jak przedstawić go w przejrzysty i charakterystyczny dla siebie sposób tak, żebyś wyniósł z niego trochę wiedzy i jeszcze więcej inspiracji. Jak zostać Blogerem? Podpowiadam w kilku prostych krokach.


Liczy się pomysł

Pamiętasz o czym myślałeś, gdy zakładałeś bloga? To pytanie kieruję oczywiście do osób, które piszą, tworzą i blogują. Pewnie w Twojej głowie pojawił się pomysł. Mogło to być coś w stylu: chcę uwiecznić swoje wspomnienia, chcę rozwijać moje hobby, chcę po prostu szkolić mój warsztat lub nawet chcę zarabiać w taki sposób.

Na pewno wiesz w czym jesteś najlepszy. Może chcesz pisać o nauce języka obcego lub o zdrowym stylu życia? A może chcesz dzielić się przepisami, recenzjami książek lub kosmetyków. Chcesz pisać własne opowiadania?

Tutaj nie ma ograniczeń. Możesz pisać o czym tylko zechcesz (o ile jest to legalne). Nie bój się, że to nie wypali. Uwierz mi, że zawsze znajdą się osoby zainteresowane danym tematem. Nawet sobie z tego sprawy nie zdajesz.

Nie bój się też przywiązania do jednej tematyki. Piszę stosunkowo bardzo krótko, bo około od 3 lat (nie licząc wcześniejszych blogów), a tematyka cały czas się zmienia. Nie ma co bać się zmian i eksperymentów. To całkiem fajna zabawa i przełamanie rutyny.

 

Załóż bloga

Jak być Blogerem? Po prostu załóż bloga. Blogosfera dzieli się na dwa obozy. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • skorzystaj z darmowych portali, które oferują założenie własnego bloga. Z czystym sumieniem mogę polecić Bloggera. System jest bardzo intuicyjny, a także możecie zrobić piękny szablon, który będzie cieszył oko odwiedzających. Jeżeli pisanie okaże się super to po pewnym czasie przejdź “na swoje“;
  • od razu pomyśl o własnej domenie – na polskim rynku jest wiele dostawców, którzy kuszą dobrymi warunkami i atrakcyjnymi cenami. Zakup domeny to koszt rzędu kilkunastu złotych. Płacąc pierwszy raz za hosting zapłaciłam 150 zł za cały rok. Dla mnie to była przystępna cena. W końcu w przeliczeniu na miesiąc wychodzi 12.50 zł. Jakoś wytrzymuję bez tych dodatkowych dwóch lakierów raz w miesiącu 🙂

PS. Pamiętaj, że domenę trzeba cyklicznie przedłużać. Sprawdź wcześniej, jaki to jest koszt.

 

Po prostu pisz!

Banał, prawda? Jak już chcesz zostać Blogerem to po prostu musisz pisać. Nie bój bawić się treścią. Nie bój się publikować krótkich wpisów (serio!). Nie martw się, że według Ciebie nie jest idealnie. Dla drugiej osoby może być to perfekcyjne. Najgorsze, co możesz zrobić to nie opublikować napisanych już wpisów, bo chcesz to zrobić lepiej.

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. O wszystkim, o czym tylko chcesz! Możesz nawet napisać o moim Januszu. Daję pozwolenie 🙂 Porusz temat, który jest dla Ciebie ważny, pokaż swoje emocje, albo wzbudź we mnie jakiekolwiek uczucia. Spraw, że Cię znajdę. Jak to zrobić? Po prostu pisząc.

 

Pokaż się światu.

Pokaż co czujesz i jak czujesz. Udzielaj się w grupach dyskusyjnych. Popracuj nad mediami społecznościowymi. Już kiedyś pisałam artykuł o tym, gdzie za darmo promować bloga. Odwiedź blogi innych,  nawiąż kontakty i nie oczekuj nic w zamian. Serio!  Zostawiając komentarz u innej osoby nigdy nie oczekuję tego samego. Nie na tym to wszystko polega. To nie jest handel wymienny, czy targowisko. Jeżeli już śledzisz innego Blogera to serio, najgorsze, co możesz zrobić to oczekiwanie, że coś będziesz z tego miał. To okropne.

 

Bądź cierpliwy

Zastanawiałeś się, jak zostać Blogerem? Zastanawiałeś się, jak zostać Blogerem, który jest czytany i udostępniany i… nawet cytowany? Nic nie przychodzi z dnia na dzień. Nie myśl, że jednego dnia wrzucisz wpis, a drugiego będziesz najbardziej poczytnym Blogerem w całej Polsce (no chyba, że będziesz miał szczęście – niczego nie wykluczamy).

Regularne budowanie swojego wirtualnego dziecka to najzdrowsze rozwiązanie. Postaw sobie jasny cel i go realizuj. I wcale nie piszę tutaj o celu: będę najsławniejszym Blogerem pod słońcem, księżycem i pod Marsem. Zobacz, jak wiele przykładów mogę zaproponować:

  • poprawię swój warsztat pisarski,
  • nauczę się SEO,
  • nauczę się obsługi Social Media,
  • będę dobrze się bawił,
  • za 10 lat będę mógł przypomnieć sobie, jak to było w tym 2018 r.,
  • zrobię portfolio przydatne w pracy zawodowej,
  • poznam nowych ludzi,
  • przeżyję najlepszą przygodę życia.

Wszystkie te cele nie są do zrealizowania w jeden dzień. No, chociaż dobra zabawa może przyjść zawsze i wszędzie. Chodzi o to, że gdy zauważysz, że to wszystko idzie zbyt wolno

 

Baw się!

Nie stresuj się statystykami, ale jednocześnie badaj, co się sprawdza i udaje. Nie bój się eksperymentować i bawić się fotografią, stylami pisarskimi. Zrób wywiad z samym sobą, stań przed lustrem, napisz list do samego siebie. Pobaw się edycją zdjęć. Pamiętam, jak dawno temu przesadziłam z kontrastami i obróbką, ale pojawiło się za to dużo komentarzy, że to nie ten kierunek. Miałam z tego dwie korzyści (Boże, jak to strasznie brzmi). Po pierwsze komentarze wypozycjonowały mój wpis wysoko, wysoko, a po drugie nauczyłam się, że taka obróbka zdjęć wcale nie jest miła dla oka. Nauka przez zabawę jest super.

 

Jak zostać Blogerem?

Zostań nim po swojemu. Nie ma gotowego przepisu. Nie powiem, abyś przygotował miedziany kociołek i wrzucił tam 20 gramów dobrych tekstów, 10 gramów osobowości i 50 gramów ciężkiej pracy razem z cierpliwością. Życie nie jest czarno białe, a odpowiedź na pytanie jak zostać Blogerem nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Każdy z nas jest inny i każdy ma do zaoferowania coś innego. Nie oczekuj więc, że to, co sprawdziło się u mnie będzie równie skuteczne u Ciebie. Ja sama tego nie oczekuję. Bądź po prostu sobą i twórz tak, jak Ci w sercu gra.

 

Spodobało się i chcesz więcej? Przypominam, że znajdziesz mnie na Facebooku oraz na Instagramie.

A i jeszcze jedno. Jest taka fajna grupa: Rozwijam bloga. Są tam inni blogerzy, którzy uwielbiają to, co robią. Możesz śmiało do nas dołączyć 🙂

Przeczytaj również